• Öncelikle aradığınız bakıcının özelliklerini belirlemeniz gerekir. Her ailenin aradıkları ve bunların önem sırası farklı olabilir.
  • Bu özelliklere kesinlikle anne babanın birlikte karar vermesi bebek ve çocuk bakıcısı’nı  birlikte seçmesi gerekir.
  • Çocuğun kendi evinde bakılmasını sağlayın.(aile yakınlarının evi veya çocuk bacisinın evi vb olmasın…) Hem çocuk için oluşturacağınız ortamın sağlanabilmesi hem çocuğun kendini güvende hissetmesi hem de zaman zaman bebek ve bakıcıyı kontrol etme açısından bu önemlidir. 
  • İstediğiniz şartlara uygun olduğunu düşündüğünüz bebek bakıcısı veya çocuk bakıcısının araştırmasını yapın. Eski çalıştığı yerleri sorun. Kendi çocukları varsa onlarla ilişkisini gözlemleyin. Kendi çocuklarına davranış şekli önemlidir. Bakicinin kendi çocuklarıyla ilişkisi sizin çocuğunuzla kuracağı ilişkinin de benzeri olacaktır.
  • Unutmayın; bebeğinizin sizinle ilişki kurması gerekir. Bu nedenle eğer yatılı bakıcı çalıştırıyorsanız akşamları sizin bebeğinizle ilgilenmeniz bebeğin gelişimi ve aranızdaki bağın kuvvetlenmesi konusunda daha uygun olur. Bebek bakıcısı gece kalıyorsa bile akşamları bebeği sizin üstlenmeniz anne bebek ilişkisi açısından önemlidir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.