Özellikle bebek bakımında daha tecrübeli olan dadı veya bebek bakicisi bebeğin oda ısısına ayrı bir özen gösterir. Bebeğin bulunduğu odanın ısısı 22 ile 24 derece arasında olmalıdır.

    Anne bebeği emzirebilecek bir pozisyonda ise özellikle ilk zamanlar sık sık emzirir fakat bazen anne sütüyle hiç tanışmayıp beslenme ihtiyacını mama yapılarak karşılanan bebekler de bebek bakicisi veya çocuk bakıcısı olarak çalışan personel tarafından doktorun ve annenin ön gördüğü ölçüde ve sıklıkta bebeğin bakımını üstlenir.

    Bakıcı ve anne bebeğin büyümesini kontrol eder. Zamanında doğan sağlıklı bir bebeğin kilosu 2500 ile 4000 gram arasında değişir. Ayrıca bebekler doğumdan sonraki ilk 3-5 gün içinde doğum ağırlıklarının %5-8’ini kaybeder ve yaklaşık 10 gün sonra da yeniden  doğduğu zamanki kilosuna ulaşır. Bebeğinizin kilo değişimlerini ve baş çevresi  boy gibi ölçümlerinin de ilk yıl her ay düzenli olarak yaptırılmalıdır.

    Kaka takibi bakıcı veya anne tarafından yapılmalıdır Bebeğinizin günde 8-10 defa kaka yapması anne sütünü yeterince alabildiğinin işaretidir.

    Dadı ve anne bebeğin cildini gözlemlemeli Yenidoğan bebeklerde hastalık belirtisi olabilecek morarma döküntü sarılık ancak bebeğin cildinin gün ışığı veya aydınlık ortamda gözlenmesi ile fark edilebilir.

   Bebek bakıcısı bebeğinizin vücudunu silmesin doğduğunda bebeğin derisini kaplayan verniks adlı özel yağ tabakası bebeğin ısı kontrolünü sağlamasına yardımcı olurken aynı zamanda deriyi de dış etkenlerden korur. Bebeğinizin ilk banyosunu mümkünse çocuk bakıcısı göbeği düştükten sonraki ikinci güne ertelemeli ve bu süre içinde yüzü hariç vücudunu silmemeye dikkat etmelidir.

   Bebeğinizle dadısı ve anne sık sık konuşmalı. Bebeklerin sevgi ve ilgi ihtiyaçlarının hemen karşılanabiliyor olması onların gelişimi açısından çok önemli. O yüzden her fırsatta bebeğinizle bebek bakıcısı konuşmalı ona şarkılar söylemelidir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.