İlk kez bebek bakıcılığı yapacaksanız gerilebilirsiniz sinir. Ancak biraz hazırlık ve bilgi ile bebek bakıcılığı kariyerinize güvenle başlayabilirsiniz. Bu makalede, size ilk kez bebek bakıcılığında yardımcı olacak ipuçları veriyoruz.

  • Öncelikle ilk kez tek çalışmaya başlamadan önce başka bir bakıcıya yardım ederek alıştırmaya başlayabilirsiniz. İlk iş deneyiminizi tecrübeli biriyle yapmak uygulamalı olarak kolayca öğrenebilmenizi ve tek başınıza bebek bakıcılığı ve çocuk bakıcılığına başladığınızda daha özgüvenli olmanızı sağlar. Tecrübeli birinin yanında alıştırmaya yapma imkanınız yoksa daha evvel sizden küçük kardeşinizin bakıcılığını üstlenmiş olmak yine sürece aşina olmanıza ve aktif olarak dahil olmanıza yardımcı olacaktır.
  • Diğer taraftan bebek bakıcılığı ya da çocuk bakıcılığı için ilk kez işe giren ve deneyimi olmayan bir sürü insan var. Bu durumda bebek bakıcılı ya da çocuk bakıcılı yapacağınız aileye çocuğun size ısınması için erken gelip gelemeyeceğiniz gibi sorular sorarak iletişiminizi kuvvetlendirin. Bu sayede kendinizi daha rahat hissedersiniz ve hem siz hem de çocuk kolaylıkla uyum sağlayabilir.
  • İlk olarak çocuk bakıcılı yapacaksanız çocukla daha kaliteli zaman geçirebilmek için eğlenceli fikirler bulabilirsiniz. Ancak yine de çocuklara ne yapmak istediklerini sorun. Çocuğu bir anda bir sürü bulmaca çözmeye zorlamak ile eli boş gelip saatlerce televizyon izlemelerine izin vermek yanlış davranışlar. En iyi bebek bakıcıları ve çocuk bakıcıları, çocuklarla ilgilenen ve oynayanlardır.
  • Soru sormaktan korkmayın. Her zaman iletişim bilgilerini, bebek bakıcılığı ile ilgili öğrendiklerinizi ve diğer gerekli notları kaydetmeniz sizin için çok yararlı olacaktır. Not tutmanıza rağmen yine de her şeyin kaydını tutamayabilirsiniz. Bu durumda aile ile iletişime geçip soru sormakta tereddüt etmeyin.
  • Çocukların kontrolünü elinizde tutun. Kararlı olun ve seçimler yapmayı veya yapmalarını istediğiniz şeyle ilgili bir oyun oynamayı deneyin. Unutmayın, kontrolden çıkmış veya mutsuz olan çocuklar kendilerine ve başkalarına zarar verebilir. Aynı zamanda kendinizi kontrol altında tutun! Küçük çocuklara bakarken sabırlı olmanız ve öfkenizi kontrol etmeniz gerekir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.