İlaç Kullanımında hasta bakıcının dikkat etmesi gerekenler

İlaç kullanımı hastanın durumunun düzelmesi ve mevcut rahatsızlıgının hayat standardını etkilememesi için gereken bir tedavi metodudur. Burada hasta bakıcının dikkat etmesi gereken nokta  ilacın vaktinde ve doktorun tavsiye ettiği ölçüde verilmiş olmasıdır. Bunun aksi yapılırsa  tedaviden beklenilen sonucun alınması söz konusu olmayacaktır. İlacın vücudu zorlayıcı bir etkisinin oldugu hasta bakıcı veya hasta tarafından hesap edilirse vaktinde ilaç kullanımının gereksinimi daha iyi anlaşılabilir.

Hasta bakıcı  ilaçların bozulup bozulmadığına da dikkat etmesi gerekir. Eger ilacın renginde bir bozulma varsa veya tortulaşma söz konusu olmuşsa ilacın kullanılmaması gerekir. Bakıcı ilaçların son kullanım tarihlerine dikkat etmelidir. Ayrıca doktorun belirttigi zamana kadar ilaç kullanımına devam edilmesi gerekir. Bakıcı veya hasta doktora danışmadan ilacın bırakılması veya kullanımına ara verilmesi gibi kararlar almamalıdır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.