Hasta bakıcı banyo sırasında hastanın vücut bakımı yapılırken mahremiyetine dikkat edilmeli ve sadece temizlenen bölgenin açık olmasına özen göstermelidir.

-Gögüs bakımında özellikle bayan hastaların yaşlı bakıcı veya hasta bakıcı tarafından göğüs alt kısımlarına dikkat edilmesi önemli bir husustur.Temiz sabunlu bez ile yıkanan gögüs kısımlarının alt kıvrım bölümleri iyice kurulanmalıdır.profesyonel hasta bakıcılar bu bölgenin nemli kalmaması ve enfeksiyon kapmaması için dikkat ederler.

Ankara yasli bakicil yatağa bağımlı kadın hastanın perine bölgesi ve erkek hastanın genital bölgesi temizliğinde enfeksiyona en açık bölgeler olduğunun bilincinde ve ona göre hijyene dikkat etmektedir.

-Bonya esnasında bir kere kullanılan bez bakıcı tarafından farklı alanlara degdirilmeden bez değişikliği yapılarak temizleme işlemi tamamlanır.Bu sayede enfeksiyon (iltihap) riski en aza indirilir.

-Sırt bölgesi, hastanın arka/sırt bölgesinin temizlenmesi için yaşli bakici bir kişiden yardım alınarak hastayı yan çevirir.

Hasta bakici vücudun diğer bölümlerindeki gibi temiz sabunlu bezlerle önce sırt bölgesi ardından hastanın popo bölgesi temizleyerek kurular.

-Hastada bası yaraları varsa hasta bakıcı banyo sonrası kremlerini sürerek takip etmelidir.

Hasta bakıcı eşliğinde hasta yaptığı yatak banyosu sayesinde rahatlayacak ve temizlik hissi moralinin artmasına neden olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.