Erkek çocuklarda bakıcı eşliğinde tuvalet eğitimi

Kız çocuklarından biraz daha farklıdır. Kız çocuklarının erkek çocuklara göre daha çabuk olgunlaştığına dair bilgiler olmasına rağmen her çocuğun kendi gelişimi olduğu unutulmamalıdır. Erkek çocukları da kızlar gibi bakıcı eşliğinde öncelikle oturarak tuvalet eğitimini alırlar daha sonra bunu babasında, okulda arkadaşlarında gördüğü gibi ayakta denemek isteyebilirler. Deneme isteğini bakıcısı reddetmeyip müsaade etmelidir. Tuvalete bakıcı tuvaleti tıkamayacak şekilde küçük kağıt toplar yapıp  tuvalete atabilir ve onları hedef olarak kullanarak hedef denemeleri yaptırabilir.

Gerektiğinde tuvaletini yaptığında bakıcısı ailenin belirlediği olumlu pekiştireçler (ödül) kullanmalıdır. Ödülün maddi değeri yüksek olmayan, çocuğun sevdiği bir şey olması (renkli yapıştırmalar vb.) yararlı olacaktır. Ödülü bakıcısı istikrarlı olarak önce her tuvalete oturduğunda daha sonra her tuvaletini yaptığında kazanması, davranışının pekişmesine yardımcı olacaktır. İhtiyacınız olursa bakıcı tarafından gözetien tuvalet eğitimi çizelgesi kullanabilir  yıldızları oraya yapıştırabilir (dilerse bakıcı yıldızları çocuğunuz ile istediği renklere boyayabilir). Böylece çocuğunuz yıldızlarını görür ve isteği motivasyonu artabilir.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.