Bakıcı ile zaman geçirecek çocuğun bakıcıya alışma sürecinde ebeveynlere düşen bazı görevler vardır;

1- Bakıcıya alışma sürecinde çocuk ve bakıcı ile aynı ortamı paylaşmak önemlidir. Fiziksel olarak ortamda bulunulmalı ancak kontrolün bakıcıda olmasına dikkat edilmelidir. Müdahil olmayın!

2- Bakıcının çocuk ile tanıştırılması sırasında seçilecek cümleler ve sergilenecek tavır önemlidir. Unutmayın çocuğunuz sizin güven duyduğunuz kişi/kişileri benimseme eğilimindedir. Bu noktada bakıcıyı sevdiğinizi ve güven duyduğunuzu çocuğunuza hissettirmek onun da bakıcıyı aynı duygularla benimsemesini sağlayacaktır.

3- Çocuğun bakıcıya alışması kadar, bakıcının da çocuğa alışması önemlidir. Her iki tarafı birbiri ile kaynaştırmak sizin sorumluluğunuzdadır.

4- Bakıcıyı çocuğunuzun karakteristik özelliklerine karşı bilgilendirmek, olası tepkilere yönelik bakıcının anlayış ve yumuşak bir tavır sergilemesine yardımcı olacaktır.

5- Çocuğunuz bakıcıyı benimsemekte zorlanabilir, çekingen ya da olumsuz tavırlar sergileyebilir, olası bu durumlara karşı bakıcıyı bilgilendirmek ve sabırlı olmasını telkin etmek bakıcının çocuk ile iletişim kurma çabasını sürdürmesini sağlayacaktır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.