Ailelerimiz çocuk bakıcısına ihtiyaç duyduklarında önce ne istediklerini bilmeli, bakıcıda aradıkları özellikleri ve öncelik derecelerini önceden belirlemelidir. Bakıcı personel almayı tercih ettikleri kişi ve kuruluşlarla bu ayrıntıları detaylı olarak paylaşmalıdır. Eğer mümkünse bu görüşmeler yapılacağı zaman , aile üyeleri, çocuk, bakıcı ve aracılık yapan firma yetkilileri bir arada olmalı ve yüz yüze görüşme sağlanmalıdır.

Bakıcı personel görüşmesi yapmadan önce aile yakınlarından birisi mi yoksa bakıcı personel mi bu işi yapacak, öncelikle bunun kararı verilmelidir. Bu ayrıntılar için önceden kesin bir karar verilemez ise karar verme sürecinde ve personel ile yapılacak yüz yüze görüşmelerde isteksizlikler, belirsizlikler veya eşler arasında anlaşmazlıklar yaşanması kaçınılmaz olacaktır.

İster bir yakınınız isterse çocuk bakıcı personel, hangisi bu görevi üstlenecek olursa olsun, bakım işi çocuğun kendi evinde yapılmalıdır. Bakacak kişinin çocuğun bakımını bir kaç yıl (kreş çağına kadar) üstlenebilecek durumda olması gereklidir. Sıkça bakıcı değişmesi çocuklarımızın psikolojik gelişimlerini olumsuz etkilemektedir. Dolayısıyla başlangıç noktasından itibaren ne istediğimizin farkında olarak ve ihtiyacımızın ne olduğunu bilerek bu süreci tamamlamak çok önemli bir ayrıntıdır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.