Çocuğunuz için sık bakıcı değiştirmek çocuğunuzu  yıpratıyor

Bebeklerin bakımının özellikle ilk yılda anne tarafından üslenilmesi  önemi pedagojik bir gerçek. Ancak çalışan annelerin çogu zaman işlerinden bu kadar uzak kalmaları mümkün degil. Eger bebek bakıcıya bırakılacak ise bazı hususlar çok önemli.

Bebek bir şekilde bakıcıya bırakılacak ise dogumundan itibaren annesinin yanı sıra bu bakıcının da bulunması onunla da ilişki kurması önem taşıyor.

Bakıcı konusunda dikkat edilecek bir diğer husus ise baştan dogru seçim yapıp sık bakıcı degiştirmekten kaçınmak. Çünkü çocugun en önemli ihtiyacı baglanmak. İster istemez bakıcısı ile bir bag oluşturan çocugun bu bag olmadan psikolojik gelişimini tamamlaması mümkün degil.

Bebeklerin bir yaşına kadar anne ile yogun bir şekilde birlikte olmasının ve beslenme temizlik sevgi ve ilgi gibi ihtiyaçlarının anne tarafından karşılanmasının öneminin bilindigini hatırlatarak Bu durumda daha erken dönemlerde bir bakıcı ihtiyacı dogmaktadır.

Bebegin ihtiyacı kendisiyle düzenli ve sürekli olarak ilgilenebilecek ve ilişki kurabileceği  bakım veren bir kişidir. Kendisini ve dış dünyayı algılamasını bu ilişki üzerinden yapılandırmaktadır. Bu nedenle eger bebek bir şekilde bakıcıya bırakılacak ise dogumundan itibaren annesinin yanı sıra bu bakıcının da bulunması onunla da ilişki kurması önemlidir.

Çocuk daha yogun olarak annenin gözetiminde ve onunla ilişkide olmalı ancak bakıcı da çocugun bazı ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olmalı çocukla aynı ortamda bulunmalı  kendisini tanımasını saglamalı ve bebegi de yakından tanımalıdır.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.