Bakıma muhtaç engelli veya yaşlı kişilere bakım yapan ve aynı evde yaşayanlara verilen destek yeni yılda %8 zamlanarak 924 TL civarına yükseldi.Bu güne  kadar 500 bin kişinin yararlandığı destek ile 4 milyar liraya yakın destek verildi.

Bu destekten faydalanılabilmesi için bakıma muhtaç kişiye tam teşekküllü bir hastanede. sağlık kurulu raporu alınması gerekiyor.Bu ücretin alınabilmesi için %50 ve üzeri engel tespit edilmesi gerekmekte.Raporda ağır engelli olduğunun onaylanması da isteniyor.Yardıma muhtaç kişi ile aynı evde yaşayanlarının kişi başı gelirinin 606.95 liradan az olma şartı da var.Bu ücret bakım yapan kişiye ödeniyor.

Kimler Bu Kapsamda Ücret Alabilir?

Destek kapsamında SGK ,evde bakım hizmeti alan 500 bin kişiye de düşük ücretli sigorta primi ile emekli olmasını sağlayacak bir çalışmayı da 2017’de çıkarması bekleniyor.Evde bakım hizmeti ile bakıma muhtaç kişinin eşi,çocukları,çocuklarının eşleri,ana ve babası ile bunların ana babaları da aylık alabiliyor.Aynı evde bir kişi ancak iki kişiye bakabiliyor.

Bir yanıt yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.